یه زمانی راه انداختن کسب و کار از عجیب ترین اتفاقا بود . اما این روز ها با ارتقای هوش مالی،  افراد از ناحیه امن اقتصادی بیرون اومدن و تمام سختی ها رو به جان می خرند و به جای کارمندی ،‌آقای خود می شوند . این روزها تعداد افرادی که برای مشاوره استارت آپ به ما مراجعه می کنند به مراتب خیلی بیشتر از افرادیست که شغلی داشته و حالا به مشکل برخورده اند.
در واقع متوجه این موضوع هستند که برای بالا بردن دیوار بیزنس، از اولین خشت،  تصمیم اشتباهی نگیرند.
ما بهتون کمک میکنیم که:
اولا در هر تصمیم گیری، نکات حقوقی و خطراتش رو ببینید.
ثانیا راهنمایی تون میکنیم که قرارداد های محکمی برای رابطه با شریک ، کارمندان و مشتریان داشه باشید.
ثالثاً خدماتی برای ثبت شرکت،  ایده و ‌اختراع  ، اخذ مجوز های لازم که شاید ازشون بی خبر باشید، داریم . راستی میدانید تا به امروز بیش از ۵۰ واحد صدور مجوز و حدود ۲۰۰۰ مجوز الزامی مختلف شناسایی شده؟
مژده اینکه بهترین و کامل ترین راهنمای حقوقی کشور در مورد استارت آپ برای مطالعه شما آماده شده و می توانید به زبان ساده آنرا مطالعه کنید.

 


 

مهمترین نکات حقوقی برای استارت آپ ها

به عنوان افرادی که از نزدیک در شکل گیری بسیاری از استارت آپ ها بوده و متاسفانه مرگ بسیاری از این کودکان ناتوان را در همان بدو تولد شاهد بوده ایم ، بر آن شدیم تا موارد حقوقی که باعث مرگ کسب و کار های جدید شده است را جمع آوری و تقدیم شما عزیزان نماییم .   

  

 1. قرارداد بین موسسین

شایسته است چنانچه در سر دارید با شخصی در راه اندازی یک کسب و کار شراکت نمایید، همانند مقوله ازدواج آنرا مهم تلقی کرده و تمامی توافقات بنیادین را تعیین و مکتوب نمایید. برخی از کسب و کار های بزرگ جهان در همین امر کوتاهی کرده وبا عناوین مختلف از قبیل اعتماد یا تعارف کردن اقدام به تنظیم قرارداد مناسب ننموده اند و پس از مدتی با آنچنان مشکلات عجیب و غریبی دست و پنجه نرم کرده اند که منجر به هزینه های بسیار گزاف و چه بسا انحلال شده است .

برخی موارد مهم که می بایست مورد مذاکره و توافق قرار بگیرند جمع آوری و در سطور پایین آورده شده اند :

 • هر کسی چند درصد از سهام شرکت را دارد؟
 • آیا درصد مالکیت براساس مشارکت مستمر در کسب و کار است و یا آورده های هر شخص؟
 • نقش و مسئولیت بنیانگذاران چیست؟
 • اگر یک بنیانگذار خارج شود، آیا شرکت یا بنیانگذار دیگر حق دارند که سهام این شخص را خریداری کنند؟ در چه قیمت؟
 • هر شخص موظف است چند ساعت در محل شرکت باشد؟
 • چنانچه موسسین حقوقی دریافت میکنند میزان آن چقدر است و شرایط تغییر آن به چه شکل میباشد؟
 • تصمیم گیری های کلیدی و تصمیم گیری های روزمره کسب و کار چگونه انجام می شود؟
 • در چه شرایطی یک بنیانگذار میتواند به عنوان یک کارمند کسب و کار حذف شود؟
 • هر سرمایه گذارچه میزان پول نقد و یا غیر نقد سرمایه گذاری نموده ؟
 • چگونه در مورد فروش و کسب و کار تصمیم گیری می شود؟
 • در صورتی که یکی از موسسین به تعهدات قراردادی خویش عمل ننماد چه اتفاقی میفتد و روش حل این ماساله چه خواهد بود؟
 • هدف و دید کلی کسب و کار چیست؟
 • و موارد بسیار دیگری که بدوا باید مورد توافق قرار گیرد .
 1. ایجاد شخصیت حقوقی رسمی

یکی از نخستین تصمیماتی که بنیانگذاران باید اتخاذ نمایند این است که چه  قالب قانونی را برای کسب و کارخود انتخاب می نمایند، اما بنیانگذاران اغلب بدون مشورت با یک وکیل شروع به کسب و کارکرده و در نتیجه هزینه های بیشتری را متحمل و به بدهی های قابل توجهی می رسند که ممکن است نهایتا منتج به پایان دادن به کسب و کار باشد .

حالات مختلف در یک کسب و کار راه اندازی شده به شرح زیر است:

الف) سهامدار انحصاری:

به طور کلی، مالکیت فردی مستلزم وجود هیچ اسناد حقوقی، هزینه و یا پرونده هایی غیر از مجوزهای کسب و کار دولتی و محلی نیست. از سوی دیگر، معایبی برای فعالیت در قالب مالکیت فردی وجود دارد:

 ۱) از آنجاییکه شرکت تنها یک سهامدار دارد ،‌افزایش سرمایه دادن کار مشکلی میشود ، و تمام قدرت مالی شرکت منوط و وابسته به همان فرد است.

۲) موضوع بعدی تمامی طلبکاران شرکت خود را طرف حساب تنها سهامدار شرکت میدانند در صورتی که تعداد سهامداران بیشتر باشد مسئولیت بین آنها تقسط میشود ما مالکیت خصوصی را توصیه نمی کنیم.

ب) شرکت های سهامی عام:

یکی از انواع شرکت‌های سهامی است که قسمتی از سرمایهٔ آن از طریق فروش سهام به غیرمؤسسان (مردم) تأمین شود.

سازمان‌های بورس در برخی کشورها معمولاً شرکت‌هایی را می‌پذیرند که دارای سرمایه و اعتبار بسیار قوی باشند. مؤسسان این گونه شرکت‌ها قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به عموم مردم تأمین می‌کند. در این نوع شرکت‌ها، صاحبان سهام می‌توانند سهام خود را در بورس فروخته و در واقع مالکیت خود را به دیگران منتقل کنند.

تعداد شرکا در شرکت سهامی عام زیادتر از سایر انواع شرکت‌های سهامی است؛ این امر می‌تواند منجر به جمع‌شدن سرمایه‌های کوچک و ایجاد یک سرمایه بزرگ بشود که انجام فعالیت‌های اقتصادی سنگین را میسر می‌سازد. در این نوع شرکتها نقل و انتقال سهام آسان است و محدود به رضایت دیگر سهامداران نیست.

ج) شرکت سهامی خاص:

 نوعی شرکت سهامی است که سهام آن قابل داد و ستد در بورس اوراق بهادار نیست ولی توسط مردم به راحتی قابل معامله است. هنگام تشکیل چنین شرکتی باید تمام سرمایه آن در موقع تأسیس توسط مؤسسان تأمین و بخشی از سرمایه در بانک سپرده‌گذاری شده باشد.

در شرکت‌های سهامی خاص، همانند شرکت با مسئولیت محدود و بر خلاف شرکت تضامنی، مسئولیت هر یک از سهامداران در مورد بدهی‌های شرکت محدود به مبلغ سرمایه‌گذاری شده در شرکت است و در صورت عدم کفایت مجبور نیستند اموال شخصی خود را در این راه مصرف نمایند.

در ایران تفاوت شرکت‌های سهامی خاص با شرکت با مسئولیت محدود این است که شرکت با حداقل سه نفر سهامدار قابل تشکیل است و سهام نیز بدون نیاز به ثبت در دفتر اسناد رسمی قابل نقل و انتقال هستند و در شرکت مسئولیت محدود سرمایه به صورت اعلامی می‌باشد و هر چقدر که اعلام شود احتیاجی به واریز به حساب شرکت ندارد ولی در شرکت سهامی خاص الزاماً ۳۵٪ مبلغ اعلامی می‌بایست به صورت نقد به حساب شرکت واریز گردد و ۶۵٪ در تعهد مابقی ظرف ۵ سال تادیه گردد.

شرکت سهامی خاص شرکتی است که تمام سرمایه آن در موقع تأسیس منحصراً بوسیله مؤسسین تأمین می‌گردد.

د) شرکت با مسئولیت محدود :

نوعی شرکت است که، بر خلاف شرکت تضامنی، مسئولیت هر یک از سهامداران در مورد بدهی‌های شرکت محدود به مبلغ سرمایه‌گذاری شده در شرکت است و در صورت عدم کفایت مجبور نیستند اموال شخصی خود را در این راه مصرف نمایند. به زبان ساده‌تر در صورتی که شرکت ورشکسته شود و نتواند جوابگوی طلبکاران باشد تنها سرمایه سهامداران از بین می‌رود و طلبکاران نمی‌توانند باقی‌مانده مطالبات خود را از اموال شرکای شرکت مطالبه کنند.

شرکت با مسئولیت محدود در ایران تنها با حداقل دو شریک قابل ثبت است و هر گونه نقل و انتقال سهام آن تنها از طریق دفتر اسناد رسمی امکان‌پذیر است.

ن) شرکت تضامنی :

شرکتی است که تحت اسم مخصوصی برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود و اگر دارایی شرکت برای تادیه تمام قروض شرکت کافی نباشد ٬هر یک از شرکا مسئول پرداخت تمام قروض می‌باشند. شرکت تضامنی دارای شخصیت حقوقی مستقل است و دارایی آن از دارایی شرکا جداست و ممکن است ورشکسته اعلام گردد زیرا تاجر تلقی می‌شود در صورت ورشکستگی شرکت، طلبکاران نسبت به دارایی شرکت بر طلبکاران خود شرکا ارجحیت دارند. شخصیت حقوقی شرکت تا آنجا از شخصیت شرکا جداست که ورشکستگی شرکت با ورشکستگی شرکا و بلعکس پیوستگی نداشته باشد.

 

و) شرکت هلدینگ :

 شرکتی است که دارای شرکت‌های زیرمجموعه دیگر بوده و کنترل شرکت‌های زیرمجموعه مستقیماً زیر نظر مدیران و هیئت مدیره شرکت اصلی است. شرکت هلدینگ با خریدن بخش عمده‌ای از سهام شرکتی دیگر، می‌تواند در آن شرکت حق رای داشته باشد، که در این صورت به شرکت دوم شرکت فرعی (یا وابسته) هم گفته می‌شود.

شرکت‌های فرعی هویت قانونی خودشان را بعنوان شرکت‌های مجزا حفظ می‌کنند، اما کنترل هر شرکت فرعی تحت نظر شرکت هلدینگ خواهد بود.

این اصطلاح عموماً برای شرکتهایی به کار می‌رود که کالا یا خدمت تولید نمی‌کنند؛ در عوض، هدف آنها این است که با مالکیت سهام دیگر شرکتها، گروهی از شرکت‌ها را تشکیل دهند. شرکت‌های هلدینگ منجر به کاهش ریسک صاحبان سهام می‌شوند، و همچنین می‌توانند به مالکیت و کنترل تعدادی از شرکت‌ها منجر شوند.

و موارد دیگری که لازمه آن برای انتخاب ، ماهیت اصلی شرکت و قصد درونی موسسین می باشد و جهت احراز این قصد میبایست وکیل متخصص در زمینه پای صحبت های موسسین نشسته و هدف آنها را در دنیای حقوق کشف نماید .

 

 3. قرارداد تیپ برای منافع شرکت

تقریبا هر شرکت باید هنگام معامله با مشتریان ، قرارداد فرم استاندارد داشته باشد. اما، واقعا یک "قرارداد فرم استاندارد وجود ندارد"، و به اقتضای موجود و به نسبت نوع معاملات و فعالیت های شرکت باید یک قرارداد مخصوص به خود طراحی نمایید .در اینجا برخی آیتم های مناسب بیان شده است .

قراردادهای نمونه ای از آنچه که دیگران در صنعت شما انجام می دهند، دریافت کنید. نیازی به کشف مجدد قرارداد نیست.

اطمینان حاصل کنید که یک وکیل متخصص در امور تجاری با تجربه در حال تهیه پیش نویس یک قرارداد برای شماست و نه افراد و وکلایی با تخصص های متفرقه .

اطمینان حاصل کنید که پیش نویس را در چارچوب های کلی آورده و ظاهر قرارداد حتما حرفه ایی تنظیم شود .

آن را خیلی هم بیش از اندازه سخت و طولانی نکنیید که طرف با دیدن آن سر به فرار گذارد.

اطمینان حاصل کنید که قیمت گذاری دقیقا مشخص شده است، زمانی که پرداخت صورت می گیرد و اینکه اگر پرداخت انجام نشود، چه جریمه ای باید شامل حالش بشود.

سعی کنید تا جاییکه میشود بار مسئولیت های شرکت را به حداقل رسانده و یا حذف کنید .

و همچنین کاهش مسئولیت های شرکت در قبال افرادی که محصول یا خدمات شما آنگونه که انتظار داشته اند نبوده.

حتما بندی راجع به رفع مسئولیت ها در شرایط فورس ماژور در نظر بگیرید .

یک بند در مورد چگونگی حل اختلافات خواهد بود. اولویت ما برای این وضوع داوری میباشد .

 

 4. اخذ مجوز ها و رعایت قوانین

برای راه اندازی هر کسب و کار مقدمات قانونی و عرفی وجود  دارد که قانونگذار انتظار رعایت همگی آن ها را دارد.و مسلما هرکدام از این ها رعایت نشود موجب بروز مشکلات عدیده ایی خواهد شد. تا به امروز بیش از ۵۰ واحد صدور مجوز و حدود ۲۰۰۰ مجوز مختلف شناسایی شده که البته اصل ۴۴ قانون اساسی شرایطی را فراهم نموده تا این مراکز مراحل صدور مجوز را سهل تر نمایند.

نماد اعتماد الکترونیکی یکی از مواردی است که به تازگی راه اندازی شده و مختص فروشگاه های اینترنتی می باشد و با مراجعه به سایت میتوانید ثبت نام نموده و مراحل لازمرا طی نمایید .

 

 5.بایگانی اسناد

استارت آپ هایی که اسناد و مدارک لازم را تهییه ننموده و آنها را بایگانی نمیکنند به موانع عجیبی برخورد میکنند که به هبچ وجه ارزش نداشته و بار ها با این حسرت روبه رو میشون که چرا همین چند برگ ساده را به خوبی مراقبت ننموده اند.

 • اسناد ثبت شرکت
 • توافق نامه میان موسسین و سهم بندی هر کدام
 • توافق نامه عدم افشای اسرار
 • مجوز های لازم شروع کسب و کار
 • دفاتر تجاری
 • اسناد مالی مهم و غیر مهم
 • سیاست ها و استراتژي های شرکت
 • اسناد مالکیت معنوی

 6. مالکیت معنوی

اگر شما یک محصول، فن آوری یا خدمات منحصر به فرد ایجاد کرده اید، باید گام های مناسب را برای محافظت از مالکیت معنوی که توسعه داده اید، در نظر بگیرید. هم بنیانگذار شرکت و سرمایه گذاران برایشان مهم است که خانه ایی روی آب نسازند . به گونه ایی که همه تلاش ها را اینها انجام داده باشند و هنگامی که زمان برداشت سود رسید شرک های دیگر بیایند و به راحی حقوق معنوی اینها را از چنگشان در بیاورد.ثبت نمودن تمامی علایم و طرح های صنعتی و این قسم موارد بسیاری از راهزن های مدرن را از شما دور میسازد. در اینجا برخی از اقدامات حفاظتی بیان شده است:

الف ) سند ثبت اختراع :  چنانچه اختراعی انجام داده باشید و برخی شرایط ویژه را داشته باشد ، توسط دولت به نام شما به ثبت رسیده و حقوق مادی و معنوی آن متعلق به شما خواهد بود.به طور انحصاری در تملکتان قرار میگیرد و اشخاص دیگر نمیتوانند ادعایی در این زمینه داشته باشند.

شرایط مورد نیاز :

 • نوآوری (inventiveness): اختراع مورد نظر نباید برای یک شخص با سطح دانش یا مهارت میانگین در زمینه آن اختراع در همان کشور به ثبت رسیده، مشهود باشد.
 • تازگی (novelty): درخواست‌کننده حق امتیاز باید تازگی ادعا خود را نیز ثابت کند. اختراع مورد نظر باید به طور واضح ابتکاری باشد و تا زمان درخواست به صورت بیانی یا نوشته شده (یا در حال استفاده) نباشد.
 • سودمندی (utility): این نیز باید توسط درخواست کننده ثابت شده که این معنی را می‌دهد که اختراع مورد نظر باید قابلیت تبدیل به یک محصول یا یک فرایند صنعتی را دارا باشد.

حق امتیازها به دو نوع حق امتیاز «محصول» و «فرایند» تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • حق امتیاز محصول: یک راه حل تکنولوژیکی است که در یک محصول به کار می‌رود و به صاحبش حق امتیاز منحصربه‌فردی برای تهیه، استفاده، فروش و صادر کردن محصولاتی که از آن اختراع استفاده شده را می‌دهد.
 • حق امتیاز فرایند: زمانی اعطا می‌شود که راه حل تکنولوژیکی در یک فرایند تولید استفاده شود و به صاحب آن امتیاز منحصربه‌فردی جهت استفاده از آن فرایند برای ساخت، استفاده و تجارت محصولات نتیجه شده از آن فرایند را می‌دهد

ب ) کپی رایت :

مجموعه‌ای از حقوق انحصاری است که به ناشر یا پدیدآورنده یک اثر اصل و منحصربه‌فرد تعلق می‌گیرد و حقوقی از قبیل نشر، تکثیر و الگوبرداری از اثر را شامل می‌شود.

حق چاپ حق نسخه برداری حق نسخه برداری از کار و تهیه کارهای مشتق شده (مانند توالی یا تجدید نظر) بر اساس کار.

ج ) علائم تجاری :

یک علامت تجاری از ارزش نمادین یک کلمه، نام، نماد یا دستگاه محافظت می کند که صاحب علامت تجاری آن را از دیگران شناسایی یا تشخیص می دهد. برخی از علائم تجاری شناخته شده عبارتند از Coca-Cola، SONY, IBM

د ) اسرار تجاری:

 اسرفرمول، طرح، روش، الگو، تکنیک، فرایند یا مجموعه‌ای از اطلاعات که بصورت کلی در دسترس یا قابل تحقیق نیست و بر اساس آنها می‌توان از مزایای اقتصادی نسبت به رقبا یا مشتریان بهره‌مند شد را اسرار تجاری می‌گویند. در بعضی از حوزه‌های قضای به این اسرار "اطلاعات محرمانه" یا "اطلاعات طبقه بندی شده" نیز می‌گویند.

 سه عامل مشترک میان اکثر تعاریف وجود دارد:

بصورت کلی آشنا یا قابل تحقیق برای عموم نیست؛

باید حاوی امتیاز اقتصادی برای دارنده آن باشد؛

تجاری می تواند از برنامه های کامپیوتری گرفته تا لیست مشتریان و فرمول کوکاکولا متفاوت باشد.

ی ) توافقنامه محرمانگی :

اینها همچنین به عنوان توافقنامه های NDA شناخته می شوند. هدف از این توافق، اجازه دادن به دارنده اطلاعات محرمانه (مانند یک محصول یا ایده کسب و کار) است تا آن را با شخص ثالث به اشتراک بگذارید. اما پس از آن شخص ثالث موظف است اطلاعات را محرمانه نگه دارد و از آن استفاده نکند، مگر اینکه توسط صاحب اطلاعات مجاز باشد. استثنا های معمولی برای تعهدات محرمانه (مثلا اگر اطلاعات در حال حاضر در دامنه عمومی وجود دارد) معمولا وجود دارد.

هر کارمند باید ملزم به امضای چنین قراردادی باشد.

 

 7. مسائل مالی

۱- غلو کردن و یا دست کم گرفتن سرمایه ی لازم برای اداره ی  کسب وکار

۲- عجله برای سرمایه گذاری های دوره ای کوچک

۳- عدم انجام تحقیقات و جستجو

۴-نداشتن BP (برنامه کسب و کار) مناسب

 

 8. انتخاب نام برای شرکت ،‌سایت و غیره

این قسم موارد بسیار حائز اهمیت است زیرا که برای مثال شما با صرف هزینه ای بسیار بالا سعی در یرند سازی و ایجاد اعتماد بین افراد در بزار هدفتان دارید. پس از طی مراحل طاقت فرسای  برندینگ  ناگهان شکایاتی علیه شما میشود و تازه متوجه میشوید که نام تجاری شما و یا نام سایتتان به مشکل برخورده و پیش از شما آنها را به ثبت رسانده و یا بسیار شبیه به نام شماست .جدای اینمه میتواند از شما را از آن نام محروم نماید ، به احتمال خیلی زیاد از شما برای جبران خسارات شکایت خواهد کرد ، در این بین علاوه بر پرداخت خسارات میبایست در دادگاه های کیفری مربوط به استفاده غیر مجاز از برند و نام تجاری دیگران نیز شرکت نموده و محکوم شوید .

پس از آن می بینید با یک سهل انگاری بی دلیل و کوچک نه تنها پس از کلی هزینه کسی به شما اعتماد نکرده بلکه دقیا به عنوان فردی خائن در جامعه تجاری شناخته شده و کلا کسب و کارتان مرگ را به چشم خواهد دید .

برای حل این مشکل راه حل های جالبی وجود دارد. یکی از ابتدایی ترین آنها جست و جو در اینترنت است .

 

 • جستجو در com اطلاعات زیادی به شما خواهد داد.
 • اگر نام دامنه .com گرفته شده باشد، این مسئله بسیار مشکل و پرچم قرمز است.
 • اطمینان حاصل کنید که نام متمایز و به یاد ماندنی است.
 • نام را چنان محدود نکنید که بعدا در صورت تغییر یا گسترش آن، باید آن را تغییر دهید.
 • شما نمی خواهید نامی داشته باشید که در زبان دیگری خجالت زده یا منفی باشد
 • اجتناب از املای غیر معمول از نام. این به احتمال زیاد باعث ایجاد مشکل یا سردرگمی در جاده می شود (هرچند برخی از شرکت هایی مانند گوگل یا یاهو با نام های غیر معمول موفق بوده اند، این موفقیت اغلب استثنا است و نه قانون).

 9. قرارداد و توافقنامه برای سایت و دنیای مجازی

با توجه به اینکه در دنیای امروز بسیاری از امور توسط سایت ها و برنامه های موبایلی انجام میشودباید خوشیار باشید و تمامی قواعد و قوانین آنرا آگاه و دردستور کارتان قرار دهید .طبیعتا بسیاری از موارد هست که با آن آشنایی نداشته و میتواند برای همیشه شما را از پای درآورد.

برای مثال آیا میداید چه ساده هرکسی میتواند به جرم سرقت مورد تعقیب قررگیرد؟ و این کافیست بدون کسب اجازه از مالک سایت دیگری متنی را برداشته و بدون اشاره به نام مالک آنرا در سایت خود نشر دهید.

یک توافق نامه در سایت خواهید گذاشت و افرادی که با شما در تماس هستند از نحوه کار شما مطلع بوده و همین میتواند شما را از شر شکایت های بعدی برهاند. آیا دیده اید قبل از نصب برنامه روی گوشی تلفن همراه و یا کامپیوتر، یک متنی آورده میشود که شرایط برنامه را کاملا توضیح داده و شما یا باید آنرا وپذیرفته و امضای دیجیتال کنید ( یک گزینه دارد که آنرا انتخاب میکنید)‌ویا اجازه نصب به شما داده نمیشود .

برای مثال شما یک سایت فروش اینترنتی دارید و شرایط معامله و تعهدات خود را در سایت پیش از انجام معامله بیان میکنید. در این صورت مخاطب شما دیگر نمیتواند اداعی واهی داشته باشد و موجبات آزار و ضررتان را فراهم نماید.

یک توافقنامه شرایط استفاده مناسب شامل موارد زیر خواهد بود:

 

 • چگونه سایت را می توان مورد استفاده قرار داد و محدود به چه مواردی است؛
 • محدودیت مسئولیت صاحب سایت و کارمندان آن و مدیران
 • چگونه اختلافات حل می شود (به عنوان مثال، از طریق داوری یا دادگاه)
 • نمایندگی ها و ضمانت ها و جبران خسارت
 • نحوه برهم زدن معامله و در کل امکان آن هست یا خیر
 • حقوق مالکیت معنوی برای مثال کپی رایت
 • یک سیاست حفظ حریم خصوصی خوب شامل موارد زیر است:
 • چه اطلاعاتی که سایت جمع آوری می کند
 • چگونه سایت از اطلاعات جمع آوری شده استفاده می کند
 • چگونه اطلاعات ممکن است به اشخاص ثالث به اشتراک گذاشته شود یا فروخته شود
 • چگونه سایت با کودکان زیر 13 سال برخورد می کند؟
 • شرح استفاده از تکنولوژی ها در سایت؛
 • مراحل انجام شده توسط صاحب سایت برای محافظت از محرمانه بودن و امنیت اطلاعات جمع آوری شده
 • چگونه تغییرات در سیاست حفظ حریم خصوصی ممکن است انجام شود.
 • سیاست های حفظ حریم خصوصی نباید به طور کور از سایت های دیگر کپی شود.

 

 10. داشتن مشاور حقوقی

در تلاشی اشتباه برای صرفه جویی در هزینه ها، استارت آپ ها اغلب مشاوران قانونی بی تجربه را استخدام می کنند. بجای صرف پول لازم برای استخدام مشاور حقوقی صالح، بنیانگذاران اغلب وکلایی را که دوستان، اقوام و دیگران هستند که تخفیف های دارند را استخدام می کنند.

در این راستا، بنیانگذاران باید با تعدادی از وکلای خبره در زمینه کاری مرتبط مصاحبه نموده و بهترین آن ها را انتخاب نماید . حتی از هر کدام چند مورد را یادبگیرید بسیار به شما کمک خواهد کرد، اما قطعا او که در اجرای کار هم از متخصص استفاده مینماید ،‌اجرای دقیق تر و با نتیجه تری خواهد داشت .این که شما در حال خواندن این متون هستید یعنی با دیگران متفاوت بوده و در فکر ساختن کسب و کار شخصی هستید . به دنیای استارت آپ خوش آمدید .