در دنیای مدرن بیشتر دعاوی با داوری حل و فصل می شوند، اما در کشور ما هنوز اطلاعات کلی افراد جامعه راجع به داوری بسیار کم است .
چرا سحر آمیز ؟
تصور کنید  می توانید یک قاضی انتخاب کنید که با تخصص و کار شما آشنایی دارد ،‌ تمام وقتش فقط مخصوص شماست ، تحت فرمان و قوانینی که شما انتخاب میکینید رای می دهد‍؛ به راحتی میتوانید قاضی ، دادگاه،  قانون،‌ نحوه و زمان رسیدگی را تعیین کنید .
 هزینه هایی که در دادگاه میکنید بسیار بسیار بیشتر از حق الزحمه داور است . داور از شما حقوق میگیرد و خدماتی به شما  میدهد که دوست دارید .
شاید عجیب باشد اما با این همه اوصاف ،‌ رای داور را به دادگاه برده و تقاضای اجرای آن را می کنید ،‌درست انگار رای را دادگاه صادر کرده ،‌همان قدر رسمی و ارزشمند .

دنیای سحر انگیز داوری

در زمان های خیلی دور انسان ها دریافتند که میتوانند فردی مورد اعتماد را برای حل اختلاف میان خود برگزیده و اختیار تصمیم گیری را به او واگذار نمایند که تحت عناوین مختلفی مثل ریش سفید، حکم و یا همان داور شناخته میشود.

۱) جایی پر از منفعت

در دنیای امروزی ، اغلب کشور های پیشرفته دریافته اند که با تغییر رویه از دادگاه ها به همان روش قدیمی یعنی داوری مزایا و منافع بسیار زیاد مادی و معنوی نصیبشان میشود .

به طور کلی قبل یا بعد از بروز اختلاف این امکان وجود دارد که مساله را به داور ارجاع داد .

۲)تمام قدرت، ریش و قیچی دست شماست

داوری به تعبیر خیلی از اساتید بزرگ دنیا سحرانگیزترین مقوله در امور حقوقی است ، چرا که مانند قالیچه سلیمان شما را به فضایی بسیار متفاوت تر از دنیای خشک دادگاه ها میبرد. جایی که شما در آن  نقش پادشاه و رییس را به عهده میگیرید! پادشاهی که اختیار تقریبا تام دارد برای اداره امور حقوقی.

به راحتی میتوانید قاضی ، دادگاه، قانون،‌نحوه و زمان رسیدگی را تعیین کنید .

کیست که بگوید عاشق قدرت و اختیار نیست ؟

۳) انتخاب قاضی با شما

به موجب قانون و مقررات داخلی و بین المللی مربوط به داوری ، این حق را دارید که با طرف خود مذاکره کرده و راجع به مسایل فوق تصمیم گیری کنید. این امکان قبل و بعد  از بروز مشکل امکان پذیر است. برای مثال همان لحظه که در حال انعقاد قرارداد هستید و هنوز هیچ مشکلی پیش نیامده میتوانید توافق نمایید که فلان شخص با تحصیلات یا تجارب کاری مرتبط ،قاضی یا همان داور شما باشد .

این یعنی دیگر نگران نیستید که پرونده تان در دادگاه به دست چه قاضی میرسد ! آیا تخصص و تجربه کافی در این زمینه را دارد ؟ البته که میان اینهمه قاضی و دادگاه واقعا معلوم نیست که قاضی شما چه کسی باشد. همین مساله امکان بروز خطاهای بساری را ناخواسته ایجاد میکند . هرچند که قضات افراد باتجربه و با تحصیلاتی هستند اما اینگونه نیست که در هر حوزه ایی متخصص و حاذق باشند .

این قدرت کمی نیست که شما بتوانید قاضی پرونده را خودتان انتخاب نمایید .

۴) انتخاب قانون هم با شما

حال بیایید به این بیاندیشیم که این دنیای ساحره به شما حتی قدرت انتخاب قانون را هم میدهد.

یعنی چه!؟

یعنی شما با جادوی داوری این امکان را دارید که بین خود وطرفتان یک قانون یا عرف خاصی را که به مساله و سلیقه شما نزدیکتر است انتخاب نموده و همان را برای قاضی دیکته نمایید.

این عجیب نیست؟ که شما تحت لقای قوانین جمهوری اسلامی ایران این حق را دارید تا برای یک امر تجاری که عرف و قانون کاملی در ایران موجود نیست ،‌ قانون یا عرفی خارجی را تعیین نموده و به داور ابلاغ نمایید ؟ حتی بعضا این امکان وجود دارد که تمایلات و توافقات خودتان را (به اصطلاح قوانین من درآوردی )که حتی قانون و عرف خاصی هم نیست، مکتوب نموده و داور را مجاب نمایید که مطابق آن بررسی و رای صادر نماید.

۵) ماشین زمان

یکی دیگر از مزیات سرزمین سحرانگیز داوری این است که با ماشن زمان میتوانید خیلی سریع تر به نتیجه برسید !

این دیگر چگونه ممکن است ؟ دانشمندان که هنوز موفق نشده اند ....

آری اما توانایی وکلا این است که از هر ابزار قانونی استفاده نموده تا بهرین شرایط را ایجاد نمایند .

در جایی از قانون این قدرت برای شما عزیزان درنظر گرفته شده که به داور امر کنید تا چه زمانی موظف به صدور رای میباشد!

هنگامی که دیگران سال هاست برای یک مساله شاید واقعا جزیی، شغل و آرامش خود را رها کرده و در بیابان طبقاتی دادگاه ها آواره شده اند ، شما سوار بر ماشین زمان شاید در عرض ۱ هفته به نتیجه میرسید .

احتمالا از خود می پرسید آیا همه اینها واقعیت دارد؟

صد البته بله، و فقط اینها نیست ،‌میپرسید اگر اینگونه است چرا دیگران از آن استفاده نمیکنند ؟ باور کنید این دقیقا سوال ما هم هست زیرا که شهروندان کشور های پیشرفته سالهاست با سحر و جادوی داوری درزمان و هزینه خود صرفه جویی میکنند .

۶) صرفه جویی کلی پول

راستی صحبت از هزینه شد !‌ آیا میدانید هزینه های رسیدگی در محاکم و دادگاه ها چقدر است؟

در دنیایی که شما قاضی و قانون را انتخاب میکنید ،‌این امکان وجود دارد که هزینه خود را بارها و بارها کاهش دهید .

دنیای جادویی داوری،‌هم حال خودتان را بهتر میکند هم حال جیبتان را.

دوستانه بگویم قدرت همیشه حال و هوای بشر را بهتر کرده.