متاسفانه این حقیقت تلخ که آمار طلاق در کشور بسیا بالاست را نمیتوان نادیده گرفت .البته به اعتقاد شخصی صرف طلاق مقوله بدی نیست که حتی در برخی موارد صحیح ترین راه حل میباشد . آرزوی قبلی ما این است که به عنوان اولین گزینه و راه فرار انتخاب نشود .

یعضی وکلای ما به طور تخصصی در زمینه حقوق خانواده در حال خدمتگزاری میباشند و جهت رفاه حال بانوان نیز  در صورت تمایل از وکلای خانم بهره مند میشویم.

در هر صورت آگاهی و دانستن به زبان ساده حق شماست:

۱)طلاق توافقی و مهریه

زن و مرد مختار هستند که در طلاق تواقی ، میزان و نحوه پرداخت مهریه توافق نموده و در محضر محترم دادگاه شرط شود.

لازم به ذکر است هر شرطی در این باره که در دادگاه مکتوب می شود لازم الاجراست و مرد موظف به اجرا . حال یا قرار است کامل پرداخت شود ،‌اقساطی و یا همه با هم یکجا

 

۲) نفقه‌

عبارت است از نیاز های معمولی و روز مره زن که مرد موظف به پرداخت آن میباشد . میزان آن را کارشناس به نسبت شرایط اجتماعی خانم تعیین مینماید و برای شوهر لازم الاجراست .

 

۳) جهیزیه

جهزیه ایی که به خانه مشترک آورده می شود به هیچ وجه به معنای این نیست که از تملک خانم درآمده بلکه میتوان آن را تمام و کمال به همانگونه که در حال حاضر موجود است مطالبه و پس گرفت .

 

 

۴) اجرت المثل

در مورد کارهای زوجه در امر خانه‌داری می باشد که محاسبه و مبلغی پرداخت می شود . البته می توان این مبلغ را از قبل تعیین نمود که به آن اجرت المسمی می گویند.

در نحله قاضی با توجه به وضع مالی مرد و زحمات همسرش مبلغی را تعیین می کند که به زوجه بپردازد که نیازی به تعیین کارشناس نبوده و متناسب به شرایط مالی مرد تعیین میشود.

 

۵) حضانت

پس از طلاق، مادر تا 7 سالگی (پسر و دختر) اولویت دارد و پس از آن حضانت با پدر است (پسر تا پایان سن 15 سالگی و دختر تا پایان سن 9 سالگی ) و در هر حال در همین مدت، تأمین هزینه زندگى کودک برعهده پدر است.

بعد از ۷ سالگی به طور خودکار حق حضانت از مادر به پدر منتق می شود.

در زمان طلاق توافقی زن و مرد میتوانند به هر ترتیب که میخواهند با هم به توافق رسیده و البته الزاما باید در همان دادگاه مربوط به طلاق مکتوب شود.

 

۶) نفقه فرزند

در هر صورتی نفقه فرزندان با پدر می باشد و چنانچه پرداخت نکند مرتکب جر ترک انفاق شده است.

 

۷) ملاقات فرزند

هر گاه یکی از والدین حق حضانت را دارد به طور خودکار حق ملاقات برای طرف دیگر ایجاد می شود البته در برخی موارد خاص میتوان قانونا این حق را سلب کرد . یعنی اگر قانون ملاقات را یرای طفل مضر بداند میتواند آن را کلا از بین ببرد. در این باره والدین می توانند با هم توافق نمایند که میزان روز و ساعات ملاقات به چه ترتیبی باشد.

 

۸) وضعیت حمل و باکره بودن

بنا به خواست قانون با مراجعه به آزمایشگاه و پزشکی قانون این موارد آشکار و در پرونده قید میشود. در صورتیکه زن باکره باشد میتوانند بعد از ثبت طلاق برای حذف نام همسر سابق از شناسنامه خود اقدام نمایند.

 

نکات مهم طلاق توافقی :

۱.پروسه طلاق توافقی معمولا یک ماه است اما اگر وکلای دادگستری اقدام نمایند ظرف ۱ هفته به پایان میرسد .

۲. اگر مهریه بخشیده شود دیگر قابل گرفتن نیست .

۳. شرکت در جلسات مشاوره همزمان برای زن وشوهر الزامیست در صورتی که خیلی از زوجین تمایل به دیدار ندارند و وکیل خود را عزام می نمایند.

۴. در صورتیکه زن باکره نباشد مدت زمان عده سه ماه و ده روز است ولی در صورتیکه خانم باکره باشد دیگر زمان عده وجود نخواهد داشت.

۵. مواردی که زوجین باید به توافق برسند :

۶. نحوه ملاقات با فرزند و نفقه آنها،  حضانت فرزند،  تمامی  حقوق زن شامل مهریه ، جهزیه ، نفقه و اجرت المثل

۷. مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش ( رای دادگاه به طلاق توافقی ) ۳ ماه میباشد و اگر منقضی شود بایید مجددا مراحل را از اول گذراند.